Skip to content

76 Rutherford PlKearny, NJ 07032

Built 1915

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Oct 28, 2016

Property Information

Block137
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM25

Building Details

Building Class17
Description2SF 1CG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,720
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,400
35%
Improvement Value:$55,000
65%
Total Assessment$84,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,035+1.3%
2024$8,919+0.8%
2023$8,849-0.0%
2022$8,854-0.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$260,000

From:

To:

Sq Ft1,720DeedBook 9156, Page 443Recorded11/4/2016

Property Built

Built

Year Built: 1915