Skip to content

92 Woodland AveKearny, NJ 07032

Built 1905

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Mar 4, 2003

Property Information

Block13
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page24

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$12,500
19%
Improvement Value:$53,300
81%
Total Assessment$65,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,044+1.3%
2024$6,953+0.8%
2023$6,899-0.0%
2022$6,902-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

DeedBook 7075, Page 98Recorded6/25/2003

Property Built

Built

Year Built: 1905