Skip to content

26 Chestnut StKearny, NJ 07032

Built 2001

Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
Jul 25, 2007

Property Information

Block13
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page24

Building Details

Building Class45
Description2SF 2BG
Dwellings2
ZoningR3
Sq Footage2,646
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$12,500
10%
Improvement Value:$113,300
90%
Total Assessment$125,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,467+1.3%
2024$13,293+0.8%
2023$13,190-0.0%
2022$13,196-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$525,000

From:

To:

Sq Ft2,646DeedBook 8283, Page 97Recorded8/1/2007

Property Sale

Sale
$395,000

From:

To:

Sq Ft1,932DeedBook 6082, Page 10NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded11/15/2002

Property Sale

Sale
$335,000
DeedBook 5898, Page 314

Property Built

Built

Year Built: 2001

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 5644, Page 266

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 5063, Page 343