Skip to content

18 Chestnut StKearny, NJ 07032

Built 1885

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 10, 2021

Property Information

Block13
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM3

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
ZoningR3
Sq Footage1,800
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,000
22%
Improvement Value:$88,700
78%
Total Assessment$113,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,172+1.3%
2024$12,015+0.8%
2023$11,921-0.0%
2022$11,927-0.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 9365, Page 165

Property Sale

Sale
$185,000

From:

To:

Sq Ft1,800DeedBook 9365, Page 155NU CodeFamily (1)Recorded12/12/2018

Property Sale

Sale
$170,500
DeedBook 4912, Page 347

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 3411, Page 970

Property Built

Built

Year Built: 1885