Skip to content

98 Woodland AveKearny, NJ 07032

Built 1900

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Apr 26, 2012

Property Information

Block13
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page24

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
ZoningR3
Sq Footage2,788
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$12,500
17%
Improvement Value:$60,400
83%
Total Assessment$72,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,804+1.3%
2024$7,703+0.8%
2023$7,644-0.0%
2022$7,647-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$235,000

From:

To:

Sq Ft2,788DeedBook 8847, Page 869Recorded5/9/2012

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 3277, Page 827

Property Built

Built

Year Built: 1900