Skip to content

220 Argyle PlKearny, NJ 07032

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 15, 2005

Property Information

Block141
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM26

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,672
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,300
35%
Improvement Value:$62,500
66%
Total Assessment$95,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,180+1.3%
2024$10,049+0.8%
2023$9,971-0.8%
2022$10,049+0.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$217,000

From:

To:

Sq Ft1,672DeedBook 6093, Page 62Recorded12/16/2002

Property Built

Built

Year Built: 1920