Skip to content

208 Argyle PlKearny, NJ 07032

Built 1920

Last Sale Date
Jan 26, 2016

Property Information

Block141
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM26

Building Details

Building Class17
Description2SFR 1CG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,406
Acreage40.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$34,800
39%
Improvement Value:$53,400
61%
Total Assessment$88,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,192+1.3%
2024$9,070+0.8%
2023$8,998-0.0%
2022$9,002-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1920