Skip to content

225 Stewart AveKearny, NJ 07032

Built 1923

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Jul 26, 2002

Property Information

Block156
Lot14
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM31

Building Details

Building Class17
Description2SF 2CG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,619
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,700
28%
Improvement Value:$67,200
72%
Total Assessment$93,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,052+1.3%
2024$9,922+0.8%
2023$9,845-0.0%
2022$9,850-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft1,619DeedBook 6023, Page 13Recorded7/31/2002

Property Built

Built

Year Built: 1923