Skip to content

640 Elm StKearny, NJ 07032

Built 1905

Last Sale Price
$649,900
Last Sale Date
Jun 30, 2021

Property Information

Block159
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM31

Building Details

Building Class45
Description2SF 1CG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,284
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,600
22%
Improvement Value:$109,000
78%
Total Assessment$140,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,051+1.3%
2024$14,857+35.3%
2023$10,978-0.0%
2022$10,983-0.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$649,900

From:

To:

Sq Ft2,284DeedBook 9632, Page 298NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded1/20/2022

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 4663, Page 242

Property Built

Built

Year Built: 1905