Skip to content

624 Elm StKearny, NJ 07032

Built 1890

Last Sale Price
$615,000
Last Sale Date
Feb 21, 2022

Property Information

Block159
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM31

Building Details

Building Class45
Description2SFR
Dwellings3
ZoningR2
Sq Footage2,907
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,000
19%
Improvement Value:$105,900
81%
Total Assessment$130,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,013+1.3%
2024$13,832+34.8%
2023$10,265-0.0%
2022$10,270-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$615,000

From:

To:

Sq Ft2,907DeedBook 9648, Page 413NU CodeEstate / executor (10)Recorded3/10/2022

Property Built

Built

Year Built: 1890