Skip to content

617 Forest StKearny, NJ 07032

Built 1885

Last Sale Date
Apr 28, 1989

Property Information

Block159
Lot17
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM31

Building Details

Building Class17
Description2SFR 1CG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,478
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,000
37%
Improvement Value:$50,200
63%
Total Assessment$80,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,585+1.3%
2024$8,475+0.8%
2023$8,409-0.0%
2022$8,413-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 4137, Page 109

Property Built

Built

Year Built: 1885