Skip to content

277 Stewart AveKearny, NJ 07032

Built 1929

Last Sale Price
$370,000
Last Sale Date
Dec 31, 2018

Property Information

Block159
Lot20
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM31

Building Details

Building Class17
Description2SF 2CG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,677
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,000
20%
Improvement Value:$80,100
80%
Total Assessment$100,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,716+1.3%
2024$10,578+0.8%
2023$10,495-0.0%
2022$10,500-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$370,000

From:

To:

Sq Ft1,677DeedBook 9374, Page 383NU CodeFamily (1)Recorded1/17/2019

Property Sale

Sale
$320,000

From:

To:

Sq Ft1,677DeedBook 9224, Page 102Recorded8/1/2017

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 5163, Page 25

Property Built

Built

Year Built: 1929