Skip to content

6 Prospect PlKearny, NJ 07032

Built 1904

Last Sale Date
Nov 25, 2015

Property Information

Block160
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM32

Building Details

Building Class17
Description2SFR 1CG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,430
Acreage37.59

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,200
32%
Improvement Value:$59,100
68%
Total Assessment$87,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,345+1.3%
2024$9,225+0.8%
2023$9,153-0.0%
2022$9,158-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1904