Skip to content

2 Prospect PlKearny, NJ 07032

Built 1925

Last Sale Date
Nov 25, 2015

Property Information

Block160
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM32

Building Details

Building Class17
Description2SF 1CG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage2,081
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$27,900
33%
Improvement Value:$57,800
67%
Total Assessment$85,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,174+1.3%
2024$9,056+0.8%
2023$8,986-0.0%
2022$8,990-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1925