Skip to content

165 Magnolia AveKearny, NJ 07032

Built 1900

Last Sale Price
$780,000
Last Sale Date
May 1, 2024

Property Information

Block161
Lot26
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page32

Building Details

Building Class45
Description2SFR 2CG
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage2,464
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,300
25%
Improvement Value:$82,800
75%
Total Assessment$111,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,893+1.3%
2024$11,740+0.8%
2023$11,649-0.0%
2022$11,654+9.1%
Property History

Property Sale

Sale
$780,000

From:

To:

Sq Ft2,464DeedBook 9823, Page 19Recorded5/17/2024

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 5626, Page 256

Property Built

Built

Year Built: 1900