Skip to content

65 Midland AveKearny, NJ 07032

Built 1905

Last Sale Price
$539,000
Last Sale Date
Oct 21, 2020

Property Information

Block80
Lot14
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM18

Building Details

Building Class45
Description2SF 2CG
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage2,472
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,700
41%
Improvement Value:$74,800
59%
Total Assessment$126,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,542+1.3%
2024$13,367+0.8%
2023$13,264+13.8%
2022$11,654-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$539,000

From:

To:

Sq Ft2,472DeedBook 9531, Page 192NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded1/15/2021

Property Built

Built

Year Built: 1905