Skip to content

206 Stewart AveKearny, NJ 07032

Built 1905

Last Sale Price
$630,000
Last Sale Date
Nov 18, 2021

Property Information

Block162
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM30

Building Details

Building Class45
Description2.5SF
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage3,216
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$24,000
18%
Improvement Value:$121,600
89%
Total Assessment$136,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,612-5.0%
2024$15,386+44.4%
2023$10,653-0.0%
2022$10,658-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$630,000

From:

To:

Sq Ft3,216DeedBook 9624, Page 117NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded12/18/2021

Property Sale

Sale
$445,500

From:

To:

Sq Ft3,216DeedBook 7653, Page 280Recorded9/2/2005

Property Sale

Sale
$95,868

From:

To:

DeedBook 7096, Page 40NU CodeFamily (1)Recorded7/28/2003

Property Built

Built

Year Built: 1905