Skip to content

117 Argyle PlKearny, NJ 07032

Built 1905

Last Sale Price
$370,000
Last Sale Date
Oct 22, 2021

Property Information

Block163
Lot22
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page32

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,367
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$27,100
33%
Improvement Value:$55,500
67%
Total Assessment$82,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,842+1.3%
2024$8,728+0.8%
2023$8,661-0.0%
2022$8,665-0.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$370,000

From:

To:

Sq Ft1,367DeedBook 9616, Page 337Recorded11/19/2021

Property Sale

Sale
$189,000

From:

To:

Sq Ft1,367DeedBook 7049, Page 216Recorded5/6/2003

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 4826, Page 114

Property Built

Built

Year Built: 1905