Skip to content

257 Beech StKearny, NJ 07032

Built 1925

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
May 5, 2009

Property Information

Block165
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM30

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage2,710
Acreage31.78

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,400
25%
Improvement Value:$74,900
75%
Total Assessment$100,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,737+1.3%
2024$10,599+0.8%
2023$10,516-0.0%
2022$10,521-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$335,000
DeedBook 8663, Page 600

Property Sale

Sale
$550,000

From:

To:

Sq Ft2,710DeedBook 8034, Page 303NU CodeOther non-arm's-length (26)

Property Sale

Sale
$480,000

From:

To:

Sq Ft2,710DeedBook 7855, Page 162Recorded3/28/2006

Property Built

Built

Year Built: 1925