Skip to content

193 Laurel AveKearny, NJ 07032

Built 1915

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Dec 12, 2023

Property Information

Block166
Lot53
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM31

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,296
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,000
29%
Improvement Value:$57,200
82%
Total Assessment$70,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,264+11.6%
2024$7,407+0.8%
2023$7,350-0.0%
2022$7,353-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$550,000

From:

To:

Sq Ft1,296DeedBook 9792, Page 110NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded12/20/2023

Property Sale

Sale
$155,000

From:

To:

DeedBook 9003, Page 208Recorded10/28/2014

Property Built

Built

Year Built: 1915