Skip to content

728 Devon StKearny, NJ 07032

Built 1915

Last Sale Price
$440,000
Last Sale Date
Jul 20, 2022

Property Information

Block168
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page38

Building Details

Building Class17
Description2SFR DG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,280
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,100
22%
Improvement Value:$73,900
78%
Total Assessment$95,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,170+1.3%
2024$10,039+40.0%
2023$7,172-0.0%
2022$7,175-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$440,000
DeedBook 9686, Page 11

Property Sale

Sale
$325,000

From:

To:

Sq Ft1,280DeedBook 9612, Page 531NU CodeEstate / executor (10)Recorded11/8/2021

Property Built

Built

Year Built: 1915