Skip to content

698 Devon StKearny, NJ 07032

Built 1865

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Sep 9, 2013

Property Information

Block168
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page38

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage1,772
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,200
51%
Improvement Value:$45,400
49%
Total Assessment$92,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,913+1.3%
2024$9,785+0.8%
2023$9,709-0.0%
2022$9,714-0.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$310,000

From:

To:

Sq Ft1,772DeedBook 8932, Page 253Recorded9/16/2013

Property Sale

Sale
$270,000

From:

To:

Sq Ft1,772DeedBook 8646, Page 624Recorded1/22/2009

Property Sale

Sale
$430,000

From:

To:

Sq Ft1,772DeedBook 8239, Page 83Recorded6/18/2007

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 5090, Page 336

Property Built

Built

Year Built: 1865