Skip to content

17 Howell PlaceKearny, NJ 07032

Built 1915

Last Sale Date
Dec 3, 2015

Property Information

Block170
Lot32
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page39

Building Details

Building Class45
Description2SBR
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,582
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$15,900
21%
Improvement Value:$61,300
79%
Total Assessment$77,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,264+1.3%
2024$8,158+0.8%
2023$8,094-0.0%
2022$8,098-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1915