Skip to content

206 Laurel AveKearny, NJ 07032

Built 1915

Last Sale Date
Sep 23, 2003

Property Information

Block176
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM31

Building Details

Building Class45
Description2.5SF 2CG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,194
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,000
30%
Improvement Value:$74,800
75%
Total Assessment$99,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,684-3.5%
2024$11,074+5.8%
2023$10,464-0.0%
2022$10,469-0.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 4721, Page 140

Property Built

Built

Year Built: 1915