Skip to content

37 Woodland AveKearny, NJ 07032

Built 1905

Last Sale Price
$635,000
Last Sale Date
Aug 9, 2024

Property Information

Block17
Lot26
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM2

Building Details

Building Class45
Description2SFR 1CG
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage2,262
Acreage24.89

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$11,100
13%
Improvement Value:$73,000
87%
Total Assessment$84,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,003+1.3%
2024$8,887+0.8%
2023$8,818-0.0%
2022$8,822-0.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$635,000

From:

To:

Sq Ft2,262DeedBook 9842, Page 35Recorded8/20/2024

Property Sale

Sale
$220,000

From:

To:

Sq Ft2,262DeedBook 8945, Page 650NU CodeEstate / executor (10)Recorded11/26/2013

Property Sale

Sale
$181,500
DeedBook 4337, Page 226

Property Built

Built

Year Built: 1905