Skip to content

225 Devon StKearny, NJ 07032

Built 1910

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Apr 1, 2024

Property Information

Block246
Lot19
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM47

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
ZoningR3
Sq Footage2,204
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$17,500
21%
Improvement Value:$64,300
79%
Total Assessment$81,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,507+1.3%
2024$8,394+0.8%
2023$8,327-0.0%
2022$8,331-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$600,000

From:

To:

Sq Ft2,204DeedBook 9816, Page 286NU CodeEstate / executor (10)Recorded4/19/2024

Property Built

Built

Year Built: 1910