Skip to content

637 Schuyler AveKearny, NJ 07032

Built 1900

Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
Sep 25, 1998

Property Information

Block181
Lot31
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page40

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,854
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$18,800
32%
Improvement Value:$39,100
68%
Total Assessment$57,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,198+1.3%
2024$6,118+0.8%
2023$6,071-0.0%
2022$6,074-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 5344, Page 204

Property Sale

SaleMulti
$50,000
DeedBook 4747, Page 322

Property Built

Built

Year Built: 1900