Skip to content

24 Columbia AveKearny, NJ 07032

Built 1900

Last Sale Price
$317,000
Last Sale Date
Dec 10, 2009

Property Information

Block182
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page31

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,820
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,400
48%
Improvement Value:$45,500
52%
Total Assessment$87,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,410+1.3%
2024$9,288+0.8%
2023$9,216-0.0%
2022$9,221-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$317,000

From:

To:

DeedBook 8705, Page 761Recorded12/21/2009

Property Sale

Sale
$62,000
DeedBook 3270, Page 334

Property Built

Built

Year Built: 1900