Skip to content

23 Alpine PlKearny, NJ 07032

Built 1890

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Oct 7, 2003

Property Information

Block76
Lot17
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM17

Building Details

Building Class45
Description2SF 1CG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,793
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,000
49%
Improvement Value:$47,600
51%
Total Assessment$92,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,913+1.3%
2024$9,785+0.8%
2023$9,709-0.0%
2022$9,714-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$290,000

From:

To:

Sq Ft1,793DeedBook 7188, Page 124Recorded1/5/2004

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 5419, Page 88

Property Built

Built

Year Built: 1890