Skip to content

41 Argyle PlKearny, NJ 07032

Built 1895

Last Sale Price
$143,000
Last Sale Date
Jul 31, 1997

Property Information

Block186
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page30

Building Details

Building Class17
Description2SF 1CG
Dwellings1
ZoningC1
Sq Footage1,289
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$23,700
30%
Improvement Value:$55,900
70%
Total Assessment$79,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,521+1.3%
2024$8,411+0.8%
2023$8,346+5.7%
2022$7,899-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$143,000
DeedBook 5172, Page 193

Property Sale

Sale
$54,000
DeedBook 4567, Page 240

Property Built

Built

Year Built: 1895