Skip to content

596 Kearny AveKearny, NJ 07032

Built 2021
Commercial

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Dec 18, 1978

Property Information

Block186
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page30

Building Details

Building Class---
Description1SB
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage4,711
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$338,900
60%
Improvement Value:$225,900
40%
Total Assessment$564,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$60,462+1.3%
2024$59,682-26.0%
2023$80,630-0.0%
2022$80,668-0.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2021

Property Sale

SaleMulti
$300,000
DeedBook 3267, Page 1018