Skip to content

101 Midland AveKearny, NJ 07032

Built 1922
Commercial

Last Sale Price
$279,000
Last Sale Date
Apr 30, 2002

Property Information

Block186
Lot18
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page30

Building Details

Building Class---
Description2SBR
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage3,750
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,900
34%
Improvement Value:$95,500
66%
Total Assessment$144,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,458+1.3%
2024$15,259+0.8%
2023$15,140-0.0%
2022$15,148-0.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$279,000
DeedBook 5981, Page 158

Property Sale

SaleMulti
$270,000
DeedBook 4193, Page 131

Property Built

Built

Year Built: 1922