Skip to content

593 Devon StKearny, NJ 07032

Built 1895

Last Sale Price
$205,000
Last Sale Date
Nov 10, 2004

Property Information

Block189
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM36

Building Details

Building Class35+
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,196
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$13,900
29%
Improvement Value:$38,700
80%
Total Assessment$48,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,203+1.3%
2024$5,136+0.8%
2023$5,096-0.0%
2022$5,098-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$205,000

From:

To:

Sq Ft1,196DeedBook 7432, Page 27Recorded1/4/2005

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 4877, Page 28

Property Built

Built

Year Built: 1895