Skip to content

423 Davis AveKearny, NJ 07032

Built 1905

Last Sale Price
$195,700
Last Sale Date
Mar 11, 2004

Property Information

Block199
Lot43
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM36

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,138
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$17,100
26%
Improvement Value:$48,700
74%
Total Assessment$65,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,044+1.3%
2024$6,953+0.8%
2023$6,899-0.0%
2022$6,902-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$195,700

From:

To:

Sq Ft1,138DeedBook 7249, Page 227Recorded3/18/2004

Property Built

Built

Year Built: 1905