Skip to content

77 Beech StKearny, NJ 07032

Built 2009

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 21, 2019

Property Information

Block194
Lot17
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM35

Building Details

Building Class45
Description2SBF2BG
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage3,344
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,000
20%
Improvement Value:$140,000
80%
Total Assessment$175,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,734+1.3%
2024$18,492+0.8%
2023$18,349-0.0%
2022$18,358-0.5%
Property History
Sales3

Property Built

Built

Year Built: 2009

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft1,270DeedBook 8446, Page 112Recorded2/20/2008

Property Sale

Sale
$315,000

From:

To:

Sq Ft1,270DeedBook 8231, Page 324Recorded6/11/2007

Property Sale

SaleMulti
$150,000
DeedBook 5920, Page 223