Skip to content

396 Forest StKearny, NJ 07032

Built 1890

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Dec 6, 2021

Property Information

Block199
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM36

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage870
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,900
33%
Improvement Value:$41,900
67%
Total Assessment$62,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,723+1.3%
2024$6,636+13.2%
2023$5,861-0.0%
2022$5,864-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$290,000

From:

To:

Sq Ft870DeedBook 9633, Page 603NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded1/22/2022

Property Sale

Sale
$275,000

From:

To:

Sq Ft870DeedBook 7628, Page 26Recorded7/29/2005

Property Sale

Sale
$163,240

From:

To:

DeedBook 7076, Page 1Recorded6/25/2003

Property Built

Built

Year Built: 1890