Skip to content

396 1/2 Forest StKearny, NJ 07032

Built 1890

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 4, 2008

Property Information

Block199
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM36

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage792
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$8,800
21%
Improvement Value:$33,700
79%
Total Assessment$42,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,550+1.3%
2024$4,491+0.8%
2023$4,456-0.0%
2022$4,458-0.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$165,000

From:

To:

Sq Ft792DeedBook 7489, Page 154Recorded3/9/2005

Property Sale

Sale
$72,000
DeedBook 4628, Page 277

Property Built

Built

Year Built: 1890