Skip to content

95 Woodland AveKearny, NJ 07032

Built 1890

Last Sale Date
Jun 26, 2001

Property Information

Block19
Lot18
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM3

Building Details

Building Class17
Description2SF 2CG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,420
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,400
36%
Improvement Value:$67,400
64%
Total Assessment$104,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,219+1.3%
2024$11,074+0.8%
2023$10,988-0.0%
2022$10,994-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 5832, Page 292

Property Built

Built

Year Built: 1890