Skip to content

38 Maple StKearny, NJ 07032

Built 1900

Last Sale Date
Nov 20, 2002

Property Information

Block11
Lot17
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM2

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
ZoningR3
Sq Footage2,448
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$12,000
13%
Improvement Value:$77,300
87%
Total Assessment$89,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,560+1.3%
2024$9,436+0.8%
2023$9,363-0.0%
2022$9,368-0.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$214,000
DeedBook 5782, Page 303

Property Sale

Sale
$123,000
DeedBook 4898, Page 49

Property Sale

Sale
$164,000
DeedBook 4618, Page 83

Property Sale

Sale
$28,000
DeedBook 3118, Page 440

Property Built

Built

Year Built: 1900