Skip to content

401 Hickory StKearny, NJ 07032

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 3, 2021

Property Information

Block200
Lot35
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page53

Building Details

Building Class45
Description2SF 2CG
Dwellings3
ZoningR2
Sq Footage2,856
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,900
19%
Improvement Value:$90,700
81%
Total Assessment$112,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,054+1.3%
2024$11,898+0.8%
2023$11,806-0.0%
2022$11,812-0.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1920