Skip to content

385 Elm StKearny, NJ 07032

Built 1900

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
Nov 19, 2004

Property Information

Block209
Lot23
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM39

Building Details

Building Class17
Description2SF 2CG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,160
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,200
37%
Improvement Value:$45,400
63%
Total Assessment$71,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,665+1.3%
2024$7,566+0.8%
2023$7,507-0.0%
2022$7,511-0.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$255,000

From:

To:

Sq Ft1,160DeedBook 7447, Page 217Recorded1/24/2005

Property Sale

Sale
$73,000
DeedBook 4728, Page 134

Property Sale

Sale
$112,500
DeedBook 4296, Page 194

Property Built

Built

Year Built: 1900