Skip to content

27 A Alexander AveKearny, NJ 07032

Built 1925

Last Sale Price
$193,000
Last Sale Date
Sep 5, 2014

Property Information

Block20
Lot21
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM5

Building Details

Building Class27
Description2SF1BG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,858
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$11,700
20%
Improvement Value:$47,200
80%
Total Assessment$58,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,305+1.3%
2024$6,224+0.8%
2023$6,176-0.0%
2022$6,179-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$193,000

From:

To:

Sq Ft1,858DeedBook 8996, Page 688Recorded9/23/2014

Property Sale

Sale
$149,900
DeedBook 5997, Page 21

Property Built

Built

Year Built: 1925