Skip to content

266-268 Highland AveKearny, NJ 07032

Built 1922

Last Sale Price
$209,000
Last Sale Date
Aug 1, 2013

Property Information

Block36
Lot17
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page27

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,837
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,000
37%
Improvement Value:$58,900
63%
Total Assessment$93,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,052+1.3%
2024$9,922+0.8%
2023$9,845-0.0%
2022$9,850-0.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$209,000

From:

To:

Sq Ft1,837DeedBook 8929, Page 567NU CodeEstate / executor (10)Recorded8/30/2013

Property Built

Built

Year Built: 1922