Skip to content

281 Ivy St

Kearny, NJ 07032

Built 1905

Last Sale Price
$535,000
Last Sale Date
Jun 30, 2021

Property Information

Block213
Lot33
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM40

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage1,609
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$19,600
23%
Improvement Value:$95,500
112%
Total Assessment$85,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,110+1.3%
2024$8,993+13.9%
2023$7,895+3.2%
2022$7,649-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$535,000

From:

To:

Sq Ft1,609DeedBook 9587, Page 837NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded8/6/2021

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft1,609DeedBook 9496, Page 412NU CodeEstate / executor (10)Recorded7/21/2020

Property Built

Built

Year Built: 1905