Skip to content

165 Elm StKearny, NJ 07032

Built 1925

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
Dec 30, 1999

Property Information

Block236
Lot43
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page45

Building Details

Building Class17
Description2SFR 2CG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,499
Acreage37.58

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,200
31%
Improvement Value:$58,300
69%
Total Assessment$84,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,046+1.3%
2024$8,929+0.8%
2023$8,860-0.0%
2022$8,864-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 5554, Page 258

Property Built

Built

Year Built: 1925