Skip to content

109 Highland AveKearny, NJ 07032

Built 1931

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
May 1, 2015

Property Information

Block21
Lot28
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM2

Building Details

Building Class17
Description2SF 2CG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,530
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,800
27%
Improvement Value:$57,700
73%
Total Assessment$79,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,510+1.3%
2024$8,401+0.8%
2023$8,336-0.0%
2022$8,340-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$235,000

From:

To:

Sq Ft1,530DeedBook 9038, Page 953NU CodeEstate / executor (10)Recorded5/18/2015

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 9038, Page 953

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 4815, Page 285

Property Built

Built

Year Built: 1931