Skip to content

316 Elm StKearny, NJ 07032

Built 1905

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 3, 2024

Property Information

Block220
Lot27
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM40

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage2,673
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,000
25%
Improvement Value:$62,200
75%
Total Assessment$83,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,907+1.3%
2024$8,792+0.8%
2023$8,724-1.8%
2022$8,885-0.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$132,000
DeedBook 4666, Page 136

Property Built

Built

Year Built: 1905