Skip to content

46 New Lawn AveKearny, NJ 07032

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 31, 2011

Property Information

Block72
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page18

Building Details

Building Class45
Description2SFR 1CG
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage2,676
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,000
57%
Improvement Value:$61,800
43%
Total Assessment$142,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,287+1.3%
2024$15,090+0.8%
2023$14,973+4.5%
2022$14,329-0.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1900