Skip to content

241 Hickory StKearny, NJ 07032

Built 1940

Last Sale Date
Oct 15, 2018

Property Information

Block222
Lot46
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM40

Building Details

Building Class17
Description1SF 1CG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,146
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,600
37%
Improvement Value:$53,800
63%
Total Assessment$85,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,142+1.3%
2024$9,024+0.8%
2023$8,954-0.0%
2022$8,958-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1940