Skip to content

93 King StKearny, NJ 07032

Built 1942

Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
Dec 29, 2004

Property Information

Block223
Lot46
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM44

Building Details

Building Class17
Description1SF1AG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,132
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,300
41%
Improvement Value:$51,700
59%
Total Assessment$87,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,313+1.3%
2024$9,193+0.8%
2023$9,122-0.0%
2022$9,126-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$295,000

From:

To:

Sq Ft1,132DeedBook 7458, Page 1NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded2/2/2005

Property Sale

Sale
$131,000
DeedBook 4851, Page 15

Property Built

Built

Year Built: 1942